YETİŞTİRİLMEK ÜZERE TSK'YA 9 BİNİ AŞKIN SUBAY VE ASTSUBAY ALINACAK!

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK’daki acil ihtiyacı karşılamak üzere 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 astsubay alımı yapılacağını açıkladı. Bu açığı kapatmak üzere TSK dış kaynaktan alım yapacak. Canikli şu anda TSK’ya personel yetiştiren Harp Okulları, Astsubay Meslek Yüksekokulları, Harp Enstitüleri ve Araştırma Enstitülerinde 7 bin 327 kişinin eğitim gördüğünü açıkladı. Ancak acil ihtiyaçtan ötürü dış kaynaktan alım yapılacağını da ekledi. 

Nereye Kaç Kişi Alınacak?
Canikli 2017 yılında TSK’ya yaptıkları alımları aktardı ve yeterli gelmediğini ifade etti. Bu yüzden ihtiyacı karşılamak adına 2018 yılında da alımlara devam edeceklerini açıkladı. Yapılması planlanan alımlar şu şekilde...

•    Kara Kuvvetleri Komutanlığına 2 bin 427 subay ve 2 bin 657 astsubay alınacak.
•    Deniz Kuvvetleri Komutanlığına 693 subay ve 836 astsubay alınacak.
•    Hava Kuvvetleri Komutanlığına 341 subay ve bin 899 astsubay alınacak. 
•    Özel Kuvvetler Komutanlığına 300 subay ve 600 astsubay alınacak. 

Kuvvet komutanlıklarına bu şekilde dağılmak üzere toplamda 2018 yılı için toplam 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 astsubay alımı yapılması planlanıyor. Bu planı hayata geçirmek üzere sınav aşaması tamamlandı. Artık subay eğitimine alınacak kişiler belirlenerek yaklaşık 6 aylık bir eğitimden sonra teğmen ya da astsubay olarak göreve başlayacaklar. Canikli, bu alımlara gençlerin büyük teveccüh gösterdiğini de ifade etti.

Eklenme Tarihi :