TÜRKİYE İLK SIRADA!

Birleşmiş Milletler, dünya genelinde yerinden edilmiş insan sayısının ilk defa 100 milyonu aştığını duyurdu. Ülkesinde en fazla mülteci bulunduran ülkenin ise Türkiye olduğu kaydedildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), dünya genelinde zorla yerinden edilmiş insan sayısının ilk defa 100 milyonu aştığını ifade etti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, yerinden edilmiş insan sayısının 100 milyonu aşmasını değerlendirdi. Filippo Grandi, dünyanın dört bir yanında zorla yerinden edilmelerin neden kaynaklı olduğunun araştırılması gerektiğini vurguladı.

ÇATIŞMALAR ARTTI

Yetkililer, çatışmadan, şiddetten, insan hakları ihlallerinden ve infazdan kaçan insanların sayısındaki ciddi artışın Ukrayna’daki savaş ve diğer ölümcül çatışmalara paralel olarak yükseldiğini ifade etti. Zorla yerinden edilen insanların sayısı, 2021’in sonunda Afganistan, Burkina Faso, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya ve Nijerya gibi ülkelerdeki çatışmalar nedeniyle 90 milyona çıkmıştı. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle 8 milyondan fazla insanın yerinden edildiği açıklandı.

TÜRKİYE MÜLTECİLERDE İLK SIRADA

En fazla mültecinin Suriye'den geldiği açıklanırken en çok kişiyi ağırlayan ülkenin Türkiye olduğu kaydedildi. UNHCR, Haziran 2021 sonunda mülteci sayısının 20,8 milyona ulaştığını açıklamıştı. Uluslararası koruma tanımlanan kişilerin yarısından fazlası Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Suriye, Afganistan ve Nijerya’dandı.  Suriye, dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip ülke olmaya devam ediyor. Dünya genelinde en çok yerinden edilmiş insanı ağırlayan ülkeler ise Türkiye, Kolombiya ve Uganda olarak listeleniyor.

Yazar: Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 24.05.2022 00:01:00
Yazar : Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 24.05.2022 - 0:01:00