“SİGARASIZ MAHALLE” PROJESİ BAŞLADI!

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinesinde Pamukkale İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Güzelpınar Mahallesi Muhtarlığı işbirliği ile hazırlanan “Sigarasız Mahalle” projesi kapsamında Güzelpınar Mahallesinde projenin tanıtımı yapıldı. Yapılan programa Kaymakam Hayrettin Balcıoğlu, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Berna Öztürk, Pamukkale İlçe Protokolü, Yeşilay Denizli Şubesi Başkanı Bünyamin YAKAR ve Güzelpınar Mahallesi vatandaşları katıldı.

Muhtarınız Olarak Ben Bıraktım…

Güzelpınarmahallemizin  sigarasız bir mahalle olması için önce kendisinin sigarayı bıraktığını belirten mahalle muhtarı Ergün GÜRSOY, “sigarasız mahalle” unvanını alarak Türkiye’ye örnek olmak istediklerini belirtti.

Torunlarını Düşün…

Mahalle sakinlerinden Gülnaz Uçar ise, eşine seslenerek sigarayı bırakmasını istedi. Uçar, eşinin günde 2 paket sigara içtiğini belirterek, "Eşim evde de sigara kullanıyor. Doktora muayene olmaya gittiğimde beni sigara içiyor sandı. Beni düşünmedin, evlatlarını düşünmedin, bari 2 aylık torununu düşün. Sigarayı bırakmanı istiyorum”. diyerek Güzelpınar Mahallesi kadınları olarak sigara kullanımına karşı olduklarını belirtti.

701fb255-0194-4ff4-8b88-6be957f200de.jpg

Bizim İçin Çalışıyorsanız O Zaman Bizim İçin Bırakın…

Babasına, sen neden sabah akşam çalışıyorsun diye sorduğunda; senin için kızın cevabını aldığını belirten 6. Sınıf öğrencisi Yasemin ERGİN, “baba mademki benim için o kadar çalışıyorsun. O zaman benim genç kız olduğumu, evlendiğimi görmek için sigarayı bırakmanı istiyorum” diyerek babasına seslendi. Devletimizin Sigara ile Mücadele konusunda verdiği hizmetler hakkında vatandaşlarımızı bilgilendiren İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Berna Öztürk, Güzepınar mahallesinin Türkiye’de örnek bir mahalle olacağını inandığını belirtti.

Sigarasız Mahalle Tabelasını 31 Mayısta Asacağız. ..

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinesinde 2017 yılından bu yana Anaokulları ve İlkokullarında velilere yönelik olarak Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesini uyguladıklarını belirten Kaymakam Hayrettin Balcıoğlu, bu mücadeleyi daha da genişlettiklerini, Güzelpınar mahallesinde topyekün bu seferliği başlattıklarını belirtti. Proje hazırlıklarının ise 2 ay önce başladığını, Pamukkale İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin mahallede anketler uyguladığını ve 72 kişinin sigara bağımlısı olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. Mahalle halkının da çok istekli olduğunu gözlemlediğini ve 31 Mayısta mahallenin girişine “Bu mahallede Tütün ve Tütün Mamulleri Kullanılmamaktadır” tabelasını asacaklarını belirtti. Pamukkale İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Güzelpınar Mahallesi Muhtarlığı tarafından protokol imzalanarak vatandaşlarımızın nikotin ölçümü ve solunum testi yapıldı. Yeşilay Denizli Şubesi tarafından açılan stantta ise genç gönüllü Yeşilay üyeleri vatandaşlarımızı bilgilendirdiler.

Yazar: Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 25.10.2019 21:44:00
Yazar : Meriç Ulukuş
Eklenme Tarihi : 25.10.2019 - 21:44:00